Girişimler İnovasyon Teknoloji

Akıllı ayakkabı ve ayakkabı tabanlığı: Lechal

lechal_ayakkabi

lechal_ayakkabi

Son dönemde teknoloji dünyasında adını en çok duyar olduğumuz alanlardan birisi de giyilebilir teknolojiler.  Apple ve Samsung dahil olmak üzere bir çok büyük teknoloji firmasının da bu alanda ciddi projelerinin olduklarını biliyoruz. Her ne kadar firmaların üzerinde en çok durdukları  giyilebilir teknoloji ürünleri akıllı saatler ve akıllı gözlükler olsa da bugün size tanıtacağımız ürün ayaklarla ilgili.

Hindistanda yaşayan Krispian Lawrence ve Anirudh Sharma isimli iki arkadaşın,  inovatif ürünler üretmek amacıyla 2011 yılında kurdukları Ducere Technologies isimli firmalarının ilk ürünleri  “Lechal” isimli dokunsal ayakkabı ve ayakkabı tabanı. Lechal ayakkabı fikri, gelişmekte olan ülkelerde yaşayan, görme engelli insanların yaşadığı problemleri çözme amacıyla ortaya çıkmış.  Lechal akıllı ayakkabı ve Lechal akıllı ayakkabı tabanı, kullanıcının etrafında olan bitenleri ellerini kullanmadan algılayabilmesini sağlıyor.

lechal_tabanHintçe bir kelime olan  Lechal kelimesi ‘’Let’s go’’  yani  ‘’ Hadi gidelim’’ manasına geliyor. Lechal, akıllı telefon uygulaması sayesinde ayakkabıya ve ayakkabı tabanlığına Bluetooth ile bağlanan bir sistemden oluşuyor. Ayakkabı ve ayakkabı tabanı, oyun konsollarının kumandalarında bulunan titreşim özelliğine benzer  bir titreşim yapma özelliğine sahip.

Lechal giyen kullanıcı kendisine bir hedef belirliyor ve sistem GPS kullanarak kullanıcıya en iyi rotayı çiziyor. Kullanıcı yürümeye başladığında sistem dokunma duyusunu harekete geçiren titreşim özelliği ile kullanıcıyı yönlendiriyor. Mesela  kullanıcının ileride sağ yöne  dönüş yapması gerekiyorsa sistem sağ ayağa titreşim veriyor. Sistem ayrıca kullanıcıyı yoldaki engeller hakkında da bilgilendirebiliyor.

 

Lechal yalnızca görme engelliler için üretilmiş bir ürün değil. Ürün ayrıca bir fitness takip cihazı olarak da kullanılabiliyor. Örneğin Lechal ile kaç adım attığınızı, kaç kalori yaktığınızı ve hangi güzergahları kullandığınızı ölçebilirsiniz. Hatta Lechal ilginizi çekebilek bir mekanın yakınından geçiyorsanız, akıllı telefon uygulaması sayesinde size o mekan hakkında bilgi verebiliyor.

Ön şiparişi için Lechal’in internet sitesinden kayıt yaptırılabilen ürünün fiyatının 100 Dolar civarında olacağı söyleniyor. Üstelik  görme engelliler ürünü yarı fiyatına alabiliyorlar. Ürünün akıllı telefon uygulamalarıda yakında İOS, Android ve Windows cihazları için yayınlanacak. Daha detaylı bilgi için firmanın sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Yorum Yap